ماساژ سیاتیک تهران | ماساژ سیاتیک چگونه است . درمان سیاتیک با ورزش و ماساژ درمانی تهران | مایسا، ارائه دهنده انواع خدمات ماساژ درمانی و ریلکسی

ماساژ سیاتیک تهران | ماساژ سیاتیک چگونه است . درمان سیاتیک با ورزش و ماساژ درمانی تهران | مایسا، ارائه دهنده انواع خدمات ماساژ درمانی و ریلکسی

فهرست مطالب

محتوای این مقاله از سایت‌های معتبر خارجی نظیر کلینیک کلیولند، مایو کلینیک، هلتلاین و غیره استخراج شده و مطالب آن تنها جهت افزایش اطلاع شما عزیزان می‌باشد. برای انجام درمان‌های پیشنهادی در سایت، ابتدا می‌بایست با پزشک و یا ماساژتراپیستی حاذق مشورت کنید.

سیاتیک چیست ؟

سیاتیک دردی است که بسیاری از افراد از آن رنج می‌برند. و اصطلاحی است که به درد در امتداد عصب سیاتیک اشاره دارد. عصب سیاتیک عصبی است که از قسمت پایین کمر، از طریق باسن و باسن، و به پایین هر پا امتداد می‌یابد. درد سیاتیک می‌تواند در فعالیت‌های روزانه شما اختلال ایجاد کند و ایستادن، راه رفتن و حتی نشستن را دشوار سازد. این درد به طور معمول تنها یک طرف بدن را درگیر می‌کند. اگرچه در برخی از افراد ممکن است هر دو طرف را تحت تأثیر قرار دهد. شدت درد سیاتیک می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. سیاتیک با درد، بی حسی یا سوزن سوزن شدن که از ناحیه کمر به پایین پا می‌رسد، شناسایی می‌شود. و اغلب با علائمی نظیر ضعف در پا و پای آسیب دیده همراه است.

ماساژ درمانی و تسکین سیاتیک

اگر می‌خواهید جایگزینی برای مسکن‌های سنتی در درمان سیاتیک امتحان کنید، ماساژ می‌تواند به شما کمک کند. ماساژ درمانی از طریق بهبود گردش خون، ترشح اندروفین و شل کردن عضلات منقبض درد سیاتیک را تسکین می‌دهد. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۴ نشان داده است که ماساژ بافت عمیق می‌تواند به اندازه داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی برای تسکین کمردرد، که ازعلائم سیاتیک است، موثر باشد.

توجه داشته باشید، ماساژتراپی، علت زمینه‌ای سیاتیک شما را درمان نمی‌کند، اما می‌‌تواند به طور موقت درد را تسکین دهد. و مکمل مناسبی در درمان سیاتیک باشد. برای درمان کامل سیاتیک می‌بایست به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌‌تواند بیماری ای که موجب درد سیاتیک شده را از طریق معاینه فیزیکی و سابقه پزشکی شما تشخیص دهد. و از ام آر آی، سی تی اسکن و اشعه ایکس برای شناسایی مشکل کمک بگیرد.
علل شایع سیاتیک می‌تواند شامل ضربه‌هایی مانند آسیب‌های ورزشی، برآمدگی دیسک یا فتق دیسک، آسیب یا شکستگی لگن یا در موارد نادر، تومورهای ستون فقرات باشد. در ادامه  تاثیر ماساژ در تسکین سیاتیک، انواع ماساژ که در درمان سیاتیک کاربرد دارند و نکاتی را که پیش از انجام سیاتیک باید به آن‌ها توجه کرد، بررسی می‌کنیم.

ماساژ چگونه درد سیاتیک را تسکین می‌دهد ؟

در طول ماساژ درمانی (بدون توجه به نوع ماساژ) درمانگر شما ممکن است بر روی مناطق خاصی موسوم به نقاط کامل تمرکز کند. از جمله این نقاط می‌توان به نقاط شماره ۶، ۱۲ و ۱۳ اشاره کرد، که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

نقاطی که ماساژتراپیست در ماساژ سیاتیک بر آنها متمرکز می‌شود
نقطه کامل شماره ۶

یکی از بهترین‌ها برای تسکین درد سیاتیک نقطه‌ای به نام نقطه کامل شماره ۶ است. این نقطه در عضلات سرینی مدیوس و مینیموس، دو ماهیچه که در کناره لگن و ساق روی هم قرار دارند، واقع شده است. به بسیاری از افرادی که ماساژ می‌دهند، گفته می‌شود که سیاتیک دارند، حتی زمانی که درد فقط از این عضلات می‌آید. در هر صورت، ماساژ در این ناحیه احساس بسیار خوبی خواهد داشت.

نقطه کامل شماره ۱۲

این نقطه روی عضله سرینی ماکسیموس، زیر پایین‌ترین قسمت پایین کمر قرار دارد. هنگامی که ماساژ درمانگر شما بر روی این ناحیه تمرکز می‌کند، درد سیاتیک و همچنین درد عضلات را تسکین می‌دهد.

نقطه کامل شماره ۱۳

این نقطه برای ایجاد تسکین، مانند نقطه شماره ۱۲ شناخته شده نیست، اما همچنان مهم است. بسیاری از افراد در این ناحیه از کمر، یعنی در کنار‌ه‌های ستون فقرات، احساس درد می‌کنند.

پیش از انجام ماساژ سیاتیک باید به چه نکاتی توجه کرد؟
مشورت با پزشک

پیش از شرکت در جلسات ماساژ درمانی، با پزشک خود مشورت کنید. اگر شرایط سلامتی خاصی مانند فشار خون بالا یا مشکلات عصبی ( نوروپاتی ) در پای خود دارید، پزشک می‌تواند به شما توصیه کند که آیا ماساژ گزینه ایمن برای درد سیاتیک است یا خیر.

مشخص کردن هدف

قبل از شروع جستجوی خود برای درمانگر ماساژ، آنچه را که می‌خواهید به دست آورید، مشخص کنید. برای مثال، اگر می‌خواهید تنش کمر را کاهش دهید، به دنبال فردی باشید که در تکنیک‌های آرام‌سازی عضلانی خاص، مانند درمان عصبی عضلانی، آموزش دیده باشد. و یا اگر هدف شما صرفاً افزایش سطح اندورفین است، می‌توانید برای یک ماساژ سوئدی (بافت عمیق) به اسپای محلی خود بروید.

اگر می‌خواهید از علائم، عوارض، راه‌های درمان و علل ایجاد سیاتیک بیشتر بدانید روی لینک کلیک کنید.

پیدا کردن ماساژ درمانی مناسب

اگر می‌خواهید ماساژ سیاتیک را امتحان کنید، مهم است که یک ماساژدرمانگر واجد شرایط را انتخاب کنید که در درمان علائم سیاتیک تجربه داشته باشد. ماساژ اگر توسط یک متخصص آموزش دیده انجام نشود می‌تواند خطر داشته باشد. و حتی ممکن است افزایش درد، درد، سفتی، و یا آسیب به عروق خونی و اعصاب را در اثر اعمال فشار شدید موجب شود.
ماساژهای درمانی معمولاً توسط متخصصان واجد شرایط و آموزش دیده مانند ماساژدرمانگرها، فیزیوتراپیست‌ها، متخصصان پزشکی ورزشی، کاردرمانگران و سایر پزشکان واجد شرایط انجام می‌شود.

در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا نوع مناسب تکنیک ماساژ و درمانگر را برای درد سیاتیک خود شناسایی کنید:
۱- قبل از شروع ماساژ درمانی در مورد علائم خود با پزشک خود صحبت کنید، تا مطمئن شوید که ماساژ برای شما بی‌خطر است.
۲- قبل از اولین جلسه ماساژ، ماساژتراپیست را از شرایط پزشکی خود مطلع کنید.
۳- برای افرادی که در تحرک یا رانندگی مشکل دارند، یک ماساژ در خانه را در نظر بگیرید که در آن درمانگر به خانه شما می‌آید.

سوالات متداول
انواع ماساژ که در درمان سیاتیک کاربرد دارد، چیست ؟

ماساژ سوئدی
ماساژ سنگ داغ
انتشار میوفاشیال
ماساژ بافت‌های عمیق
ماساژ عصبی عضلانی

تازه ترین مقالات زیبایی و سلامتی
کتب درسی آرایشگری
آشنایی با برندهای آرایشی