خدمات تخصصی ماساژ > انواع ماساژها چیست

انواع ماساژها چیست ؟ – بررسی فواید و ممنوعیت‌های انواع ماساژ

انواع ماساژها چیست ؟

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی، نوع استانداردی از ماساژ است که در بیشتر کلینیکها، باشگاهها، اسپاها و مراکز سلامتی پیشنهاد می شود. این ماساژ، ریلکسیشن کامل عضلات بدن را به همراه دارد و برای بهبودی پس از آسیب مناسب است. ماساژتراپیست در این نوع روش، از روغن یا لوسیون استفاده می کند. و با بهره گیری از حرکات گوناگون مناطق مشکل دار را می یابد. در ماساژ سوئدی ۵ نوع حرکت اساسی داریم که عبارتند از:

 • لمس کردن (ضربه های نرم و طولانی)
 • ورزانیدن (ورز دادن، غلتاندن و لیفتینگ)
 • اصطکاک (حرکت کوچک دایره ای)
 • ضربه زدن (حرکات کوبه ای)
 • ارتعاش (حرکت لرزشی و تکان دادن)

بیشتر بدانید….

ماساژ سنگ داغ

همانگونه که از نام این ماساژ پیداست، در این نوع ماساژ، از سنگ داغ استفاده می شود. ماساژتراپیست سنگهای گرم و مسطح را در نقاط خاصی از بدن قرار می دهد و سنگها را در هنگام ماساژ نگه می دارد. جنس سنگها از نوع بازالت است (یک نوع سنگ آتشفشانی که گرما را در خود حفظ می کند). گرمای داخل سنگها می تواند موجب آرامش بخشی شود. در واقع گرما عضله گرفته را آرام کرده و به ماساژتراپیست کمک می کند تا عضله را سریع آزاد کند. بیشتر بدانید…

توجه: اگر شرایط پزشکی خاصی مانند فشار خون بالا، دیابت، بیماری قلبی و رگهای واریسی دارید، قبل از گرفتن این نوع ماساژ از دکتر خود سوال کنید.

انواع ماساژها چیست | مایسا
ماساژ لاغری

این نوع ماساژ، نوعی ماساژ شدید و محرک است که سلولیتها را مورد هدف قرار می دهد. ماساژتراپیستها در ماساژ لاغری، ترکیب مالش و تکنیکهای فشاری را برای شکستن و از بین بردن سلولیتها بکار می برند. همچنین این ماساژ، با تکنیکهای ریلکسی همراه است؛ و کمک می نماید، تا کل فرآیند آسانتر شود. بیشتر بدانید….

ماساژ تایلندی

در این ماساژ ترکیب منحصر به فردی از یوگای کمکی، حرکات ماساژ فشاری و کشش منفعل است. ماساژ تایلندی، بسیار پرانرژی تر از سایر ماساژهاست. همچنین، کمی مشابه یوگا بوده و در این نوع ماساژ، انرژی بدن تراز می شود. ماساژتراپیست در ماساژ تایلندی، از فشار ریتمیک در خطوط انرژی بدن استفاده می کند تا استرس را کاهش داده و انعطاف پذیری و گستره حرکت را ارتقا دهد. از فواید این نوع ماساژ، می توان به کاربردش در کاهش درد کمر اشاره کرد. بیشتربدانید….

ماساژ رفلکسی

ماساژتراپیست در ماساژ رفلکسی، مناطق رفلکسی، مانند دست و پا را ماساژ می دهد. باور بر این است که مناطق رفلکسی، مناطقی هستند که انرژی آنها مرتبط با سایر ارگانها و قسمتهای بدن است. این نوع ماساژ می تواند هنگامی که در کل روز ایستاده اید، برای آرامش پاهای خسته تان بسیار لذتبخش باشد. در ماساژ رفلکسی، ماساژور از تکنیک فشار استفاده می کند تا بهبودی و آرامش بدن را افزایش دهد. بیشتر بدانید….

اسپرت ماساژ

 اسپرت ماساژ طراحی شده تا از آسیب ورزشی جلوگیری کرده و یا صدمه را درمان کند. همچنین این نوع ماساژ، انعطاف پذیری را در ورزشکار افزایش داده و عملکرد او را ارتقا می دهد. اسپرت ماساژ می تواند در تمامی مهارتها، برای آمادگی و یا بهبود پس از حادثه ورزشی استفاده شود. ایده پشت این ماساژ، متمرکز شدن بر برخی عضله های خاص بدن، بسته به نوع ورزش، است. در اسپرت ماساژ ضربه ها سریعتر از حالت عادی ماساژ سوئدی است. بیشتر بدانید….

ماساژ آروماتیک

ماساژ آروماتیک همان ماساژ سوئدیست با این تفاوت که در آن از روغنهای معطر استفاده می شود. این روغنها از گل و سایر نقاط گیاهان گرفته می شوند. روغنهای معطر دارای خواص درمانی و رایحه ای دلپذیر هستند. بطور مثال اسطوخودوس دارای خاصیت آرامش بخشی است. آثار تسکین دهنده ماساژ آروماتراپیک، در شرایط گوناگونی مانند افسردگی، بی خوابی، برخی از اختلالات گوارشی و درد، می تواند مفید باشد.

توجه: قبل از گرفتن ماساژ آروماتراپیک، مطمئن شوید که به هیچ یک از گیاهان بکارگرفته شده در روغنها حساسیت ندارید.

انواع ماساژها چیست | مایسا
ماساژ فول بادی

ماساژ فول بادی، همانطور که از اسمش پیداست، نوعی درمان است که روی تمامی نقاط بدن کار می کند. این نوع ماساژ نقاطی مانند سر، گردن، شانه، بازوها، دستها و پاها را شامل می شود. فواید ماساژ فول بادی عبارتند از: کاهش استرس، افزایش آرامش، کاهش دردهای عضلانی، افزایش جریان خون، افزایش انرژی و هوشیاری، کاهش ضربان قلب و غیره.

دیپ تیشو ماساژ

دیپ تیشو ماساژ، یک ماساژ درمانی و متمرکز است که گره های عضلانی، بافت همبند و مشکلات خاص موجود در قسمتهای عمیقتر عضله را هدف قرار می دهد. با اینکه فشار در این نوع ماساژ از ماساژ سوئدی متمرکزتر است، برای موثر بودن نباید دردناک باشد. اگر شما در این نوع ماساژ درد را تجربه کردید، بلافاصله به ماساژتراپیست اطلاع دهید. ماساژ دیپ تیشو می تواند در دردهای مزمن، جراحات بلند مدت و غیره مفید باشد. بیشتر بدانید….

ماساژ بارداری

اگرچه ماساژ بارداری برای برطرف کردن نیاز مادر طراحی شده است، اما اغلب برای افزایش ریلکسی بکارگرفته می شود. برای بسیاری از زنان باردار که از درد کمر و تورم پا رنج می برند، ماساژ بارداری راهی ایمن و بدون دارو برای تسکین است. ماساژتراپیستی که مدرک ماساژ بارداری را داشته و دوره های آموزشی خاصی را گذرانده است، می داند در حین ماساژ، بدن مادر باردار باید چگونه قرار گیرد. همچنین تراپیست مجرب، از تکنیکها و مناطق خاصی دوری کرده و از متدهای اصلاح شده استفاده می کند.

پس برای این نوع ماساژ، به دنبال فردی آموزش دیده، باتجربه و دارای مدرک، باشید. بیشتر بدانید….

ماساژ صورت

ماساژ صورت شامل اعمال فشار شبیه سازی شده به صورت، گردن و شانه ها می باشد. در حین این ماساژ می توان از روغنها و لوسیونها استفاده کرد. این ماساژ به شما کمک می کند تا سلامتی پوست خود را با آرام کردن عضله های صورت، ارتقا دهید. همچنین، با تاثیری که بر جوانسازی و آرامش بخشی دارد، کمک می کند تا حس و ظاهر بهتری داشته باشید. از مزایای این ماساژ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضدپیری و چروک
 • کمک به گردش خون
 • کاهش فشار سینوسها
 • ایجاد پوستی درخشان
 • جوانسازی پوست

بیشتر بدانید….

ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو، گونه ای از حرکات بدنسازی ژاپنی است که در آن تراپیست با انگشتهایش، به صورت موضعی فشار وارد می کند. گاهی ماساژور، به جای انگشت از آرنج و یا دست خود استفاده می نماید. او این فشار را در طول بدن، و به صورت توالی ریتمیک اعمال می کند. هر نقطه بین ۲ الی ۸ ثانیه نگه داشته می شود. در این روش، از روغن یا لوسیونی استفاده نمی شود. و معمولا ماساژ شیاتسو، روی زمین، حصیر و یا میز ماساژ کم ارتفاع انجام می شود. این نوع ماساژ برای کاهش استرس و درمان بیماری های ناشی از آن مفید است. برخی از تحقیقات نیز نشان می دهد که ماساژ شیاتسو موجب کاهش درد، درمان بیخوابی و تهوع می شود. بیشتر بدانید….

ممنوعیت‌های انواع ماساژ | مایسا
ممنوعیت های انجام ماساژ

توجه داشته باشید، در حالیکه بسیاری افراد می توانند از ماساژ سود ببرند، اما ماساژ، برای برخی موارد مناسب نیست. در زیر به چند نمونه اشاره شده است:

 • عفونت
 • شکستگی استخوان
 • افراد با پلاکت خیلی کم
 • افراد با اختلال خونریزی
 • سوختگی و التیام زخم‌ها

به طور کلی توجه داشته باشید که در صورت داشتن هر نوع بیماری، پیش از انجام ماساژ، با پزشک خود مشورت کنید.

فواید ماساژ

تاریخچه ماساژ به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد‌ مسیح در هند باز می‌گردد. جایی که بخشی از سیستم مقدس شفابخشی طبیعی بوده است. امروزه این حرفه در گستره وسیعی از موارد پزشکی به کار گرفته می‌شود. در ماساژتراپی یک متخصص پزشکی مجرب، بافت نرم بدن، ماهیچه، بافت همبند و غیره را ماساژ می‌دهد. یک ماساژتراپیست در هر نوع ماساژ ( ماساژ سردرد، ماساژ گردن، ماساژ کف پا و …)، از حرکت و فشار متفاوتی استفاده می‌کند، که تجربه و دانش بالایی را می‌طلبد. 

 • کاهش استرس
 • افزایش جریان خون
 • جوانسازی پوست
 • درمان دردهای عصبی
 • لاغری موضعی
 • درمان آسیب‌های ورزشی
 • درمان بی‌خوابی ناشی از استرس
 • و بسیاری فواید دیگر

طیف وسیعی از برندها در تولید محصولات ماساژ فعالیت دارند و در ادامه به معروفترین آن‌ها می‌‌پردازیم.

آخرین تحقیقات پیرامون ماساژ

مقاله‌ای در مجله معتبر نیچر چاپ شده است، که در آن، قابلیت ماساژ استاندارد شده در القای حالت آرامش روانی و فیزیکی بررسی شده است. ماریا مایر و همکارانش، تحقیقاتی را بر روی ۶۰ زن سالم انجام دادند. آن‌ها این افراد را به صورت تصادفی در سه دسته قرار دادند. دسته اول، تحت ماساژ شانه، دسته دوم، تحت ماساژ عصب واگ و دسته آخر، تحت استراحت کنترل شده قرار گرفتند. ماریا و همکارانش پس از انجام تحقیقات نشان دادند که، هر دو روش ماساژ، آرامش روانی را افزایش می‌دهند  و نسبت به گروه تحت استراحت کنترل شده متغیر HF-HRV بالاتری رانشان دادند. HF-HRV، متغیری از ضربان قلب است.

برند معتبر لوسیون‌های ماساژ | مایسا
معرفی برندی در تولید لوسیونهای ماساژ

استادرم برندی فرانسوی است که در تولید لوسیون‌های مراقبت از پوست صورت و بدن، برندی مطرح محسوب می‌شود. این کمپانی ۴۰ سال هست که در زمینه مراقبت از پوست تحقیقات انجام می‌دهد؛ و محصولات کوناکون و پر فروشی را تاکنون عرضه کرده است.  بیشتر بدانید

سوالات متداول

انواع ماساژها چیست ؟

ماساژ ریلکسی
ماساژ شیاتسو
فول بادی ماساژ
ماساژ صورت
ماساژ لاغری و سلولیت
هات استون ماساژ یا ماساژ سنگ داغ
ماساژ سوئدی
ماساژ آروماتیک
تای ماساژ
ماساژ بارداری
اسپرت ماساژ یا ماساژ ورزشی
ماساژ درمانی و ماساژ پا

خدمات تخصصی ماساژ > انواع ماساژها چیست

نیل بار تهران

تازه ترین مقالات زیبایی و سلامتی
کتب درسی آرایشگری
آشنایی با برندهای آرایشی